Project 365 — 4/365 — How much could a banana cost? Ten dollars?

Project 365 — 4/365 — How much could a banana cost? Ten dollars?
Healthy Food Ideas
Image by Roshan Vyas
I bought six near-ripe bananas at Safeway this weekend in an effort to have fresh, healthy food in the house. I like the idea of having fresh food in the house for snacking or to use as ingredients, but when you don’t have to make breakfast and lunch and you eat dinner out most of the time, a lot of the food ends up going bad. That is, unless you make a mad dash to eat everything after you realize you have all this food but not much time when it will be good.

I started today with four bananas at the tipping point between ripe and well done, meaning I need to finish the bunch ASAP. I ate one when I got home from work, and that one on the left was gone after this picture was taken. I am contemplating having one more before going to bed, and then eating the last when I wake up.

If I have stomach cramps tomorrow, you’ll know why.